Genel Blog

9 Aylık Bebekler Nasıl Uyutulur

9-aylık bebek nasıl uyutulur

Ebeveynlerin konforu için bebeklerin ilk doğum anından itibaren uyku düzeni çok önemlidir. Elbette ki anne ile bebek arasında yazılı olmayan ancak oluşması zaman alan bir anlaşma şeklidir uyku düzeni.

 Bebek Nasıl Uyutulur?

 Bebeğin doğumundan itibaren ilk üç ayı çok önemlidir uyku düzeni için. Bebeğin alışması gereken bir düzen ve denge vardır. Eğer bu süreç verimli geçilir ve bebeğin dördüncü aya kadar bir uykuya geçme düzeni olursa artık daha kolay uyuması için engel kalmaz. Bebeğin rahatça uyuması için gerekli şartlar oluştuğunda bebeğiniz rahatlıkla uykuya dalacaktır.

 Rahat Bir Uyku İçin Ne Gerekir?

 Bebeklerin genel şikayeti ekseriyetle gaz sancılarıdır. Bebek uygun şekilde beslendiğinde sonrasında gazı da çıkarıldığında geriye rahat bir uyku kalır tabi bunun için rahatsız edecek bir ışık olmamalı. Loş ortam, oda sıcaklığının uygunluğu, ses ve gürültü olmaması uykuya geçiş için kolaylık sağlayacak olmazsa olmaz şartlardır.

 Bebeğin Uyumamasının Sebepleri Nelerdir?

 Altı temiz, tok, sancısı olmayan bebek ekseriyetle rahatlıkla uykuya dalar. Ancak bazı durumlarda bebekler uyumakta direnirler. Böyle zamanlarda başka unsurlara da bakmak gerekir. Mesela; uykusu gelmemiş ve oyun oynamak istiyorsa, kıyafeti rahatsız ediyor ise veya genellikle bebeklerde olan pişik durumu var ise bu da bebeğin uyumasına engel olabilir. Bazen gözden nefes almasının da kontrol edilmesi gerekebilir bebek her şeye rağmen uykuya geçmekte zorlanıyorsa. Çünkü böyle durumlarda nefes almasında sorun varken uyuyamam burnu tıkalıdır. Hâliyle her şey yolunda gibi görünse de tıkanıklık bebeğin konforunu bozar ve uyutmaz.

 Rahat Bir Uyku İçin Ne Yapılmalı?

 Bebeğin rahatça uyuması için öncelikle annesinin güven veren varlığına ihtiyacı vardır. Gerek fiziksel teması ile gerek yumuşak ve sevgi dolu sesi ile bebeğin güvende olduğunu hissettirmelidir anne. Ayrıca anne çocuk ilişkisinde annenin varlığı sadece 9 aylık bebekler nasıl uyutulur konusunun ilacı değildir. Anne ile çocuk en az iki yaşına kadar güven bağını korumalıdır. Böylece Bebek uykuya güvende olduğunu hissedince rahatça uykuya dalabilir. Tabi tok iken, gaz sancısı olmadan ve sıcaklık ile ses unsuru da en kaliteli düzeyde iken bu mümkündür. Anne teması ile uyumak bebeğin şifasıdır.

9-aylık bebek nasıl uyutulur
9-aylık bebek nasıl uyutulur