Genel Blog

Emziren Anneler Cilt Bakımı Yaptırabilir Mi? Emziren Anneler Hangi Cilt Bakımı Yaptırabilir ?

Emziren Anneler Hangi Cilt Bakımı Yaptırabilir

Annelik dönemi, yoğun emek ve uğraş isteyen bir zaman dilimidir. Özellikle bebek bakımı ve bebeğin kontrolü ile tüm süreç anneyi yoran bir dilimi kapsıyor. Bebeğe düzenli ayrılan vakit ile annenin bitkin düştüğü bu zaman diliminin kontrolü ebeveynler tarafından iyi edilmelidir. Bu zaman diliminde annenin fiziksel ve ruhsal olarak rahatlaması gereken bir süreç olduğu için emziren anneler cilt bakımı yaptırabilirler. Cilt bakımı gerek yeniliği ve rahatlatıcı özelliği ile anneyi bir an olsun rahatlatacaktır.

 Emziren Anneler Cilt Bakımı Yaptırabilir mi?

 Emziren annelerin cilt bakımı yaptırmasında hiçbir mahsur yoktur fakat emziklilik döneminde bir kadın daha dikkatli olmalıdır. Cilt bakımı yaptırırken alerjik maddelerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Kullanılan cilt bakım ürününün kokusunun rahatsızlık vermemesine dikkat edilmelidir. Ek olarak diğer bir önemli olgu da ürünün son kullanım tarihinin uygunluğudur.

 Emziren Anneler İçin Hangi Cilt Bakımı Yararlıdır?

 Hormonsal değişikliklerden dolayı emziren annelerin cilt kalitesi değişmiştir. Emziren annelerin cildinde kuruluk, yüksek pigmentasyon, soyulma gibi yapılar görünebilmektedir. Doğumdan sonraki süreç ve emzirmeyi kapsayan bu dönemde emziren annelerin cilt bakımı alması faydalı olacaktır. Bunun için nemlendirici kremler ile annelerin cilt bakımına başlaması uygundur.

 Nemlendirici kremler içerdiği besleyici maddelerle cildin görünümün iyileşmesine yardımcı olur, cildi yatıştırır ve nemlendirir. Tonik veya losyon kullanımı da emziren anneler için uygundur fakat bu ürünler seçilirken içeriğinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Losyon, cildi temizler ve toplandırır. Emziklilik döneminde kullanılabilir olan diğer bir ürün de vücut kremidir. Vücut kremleri de cildin tüm katmanlarını nemlendirir.

 Emziren Anneler Cilt Bakımında Nelerden Uzak Durmalı?

 Emzirme döneminde bebek ile anne arasındaki besin ve madde alışverişi hala devam ettiğinden dolayı annenin ek olarak hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Bu dönemde bazı ürünlerden uzak durulmalıdır. Örneğin; retinol, laktik asit, glikolik asit gibi ürün ve maddeleri doktor kontrolü dışında asla kendiniz kullanmayınız. Retinol, glikolik asit gibi ürünlerin içerisinde kimyasal özelliğe sahip maddeler olduğundan cilt sağlığınız için bu süreçte dikkat etmelisiniz. Bu ürünlerin yüzdelik solüsyonları mevcut olmakla birlikte hormonsal olarak değişiklik gösteren cildinize temas ettirmek, sonucunda cildinizde aşınmaya yol açabilmektedir.